דרישטי ביטס הוא בית ספר בינלאומי להכשרת מורים מוסמכים ליוגה משנת 2015, שמוכר ומאושר על ידי ארגון היוגה העולמי Yoga Alliance.

הקורס מקנה תעודת מדריך ליוגה בינלאומית, המאפשרת ללמד יוגה בכל מדינה בעולם, כולל ישראל.

אנחנו מכשירים מורי יוגה מוסמכים RYT® 200 מאז 2015, ושמחים וגאים להיות חלק מוביל ומשמעותי בהתפתחות התחום. המנטורים שלנו להכשרת מורים הם כולם אנשי מקצוע עם ידע בתחום הבריאות הגופנית והנפשית ובעלי תעודת הסמכה ביוגה בינלאומית מתקדמת E-RYT® 500. והקורסים שלנו הם ללא תחרות בעולם כיום.

כאן ב-Drishti Beats אנחנו מחויבים להעניק לכם תשומת לב פרטנית ולהעמיק את הידע שלכם ביוגה. בעזרת טכנולוגיה חדשנית יצרנו מערכת הכשרה אונליין ייחודית שנועדה לאפשר לכל אחד ואחת מכם להתמחות בקורס מורי יוגה על מנת להוציא לפועל את מלוא הפוטנציאל שלך כמורה ליוגה.

קורס ההכשרה למורי יוגה ( 200 שעות) הינו קורס מקצועי, מעמיק ומקיף ביותר. הקורס מחולק ל-12 פרקים. כל פרק מתחיל בשיעור יוגה on demnd שהופק וצולם במיוחד לקורס עם צוות המורים המצויין שלנו. השיעורים המקוונים שלנו לא רק ישפרו את היכולת היוגית שלכם כמתרגלים אלא הם דרך מצוינת להכין את עצמכם ללמידת הנושאים של כל פרק. 

נושאי הקורס:

תירגול. למדו את הכישורים להפוך למורה, מאמן ומנהיג יוגה מוביל. למדו טכניקות הדרכה שונות כדי להבטיח חוויות מוצלחות עבור כל אחד ואחת מהמשתתפים.

מוזיקה. נעזור ונדריך אתכם ביצירת הפלייליסט והמוזיקה המתאימים ביותר לשיעורים שלכם. כשתבינו כיצד מוזיקה משפיעה, וכיצד ליצור רשימות השמעה משמעותיות, תעצימו את חוויית התירגול של התלמידים שלכם. מכיוון שאנשים שונים קולטים ומפנימים אינפורמציה בצורות שונות, אנו מעניקים לסטודנטים שלנו כלים רבים שונים כדי ללמד בדרכים מגוונות, הכל כדי להשיג את התוצאות הרצויות.

עמידת ראש, עמידת ידיים, עמידת אמות, עמידת כתפיים. כיצד לסייע לבצע באופן בטוח עמידות שונות- אותן תנוחות הפוכות של איזון, שיווי משקל ושליטה בגוף, המלמדות הפעלה של כוח ממקומות שונים.

כיצד לבנות רצף של תנוחות לשיעור יוגה- אם אסאנות (תנוחות) ספציפיות הן אוצר המילים של היוגה, רצף התרגול והחיבור הנכון ביניהן הם אלו שמספרים את המשפטים ובונים את סיפור היוגה כולה. במהלך הקורס תוכלו ללמוד איך לבחור את הסיפור אותו תרצו לספר לתלמידים שלכם, סיפור שהוא למעשה כולו עליהם. למדו איך לגרום לשיעור יוגה להישמע כמו שירה. בנו את ספרית השירה שלכם עם שיעורים מדוייקים, מהנים ומעוררי השראה.

מנטרות, מודראס, דהרמה וקריאס. נצלול עמוק לתוך שירת מנטרות המרוממת את רוח ופותחת את הלב. לשינון מנטרות באופן רפפטטיבי השפעה בריאותית, שמחה נוצרת בכל תא ותא בגוף. אפשר לחוש את השפעת התרגול, את הדהוד הצלילים המרפאים, באופן מיידי.

יוגה נידרה. “השינה של היוגים”. טכניקת הרגעות המושגת ע”י ריכוז ההכרה בנקודה אחת. יוגה נידרה הינו תרגול שמקורו בטכניקות טנטריות עתיקות, ומטרתו לאזן ולחזק את מערכות הגוף : הפיזית, המנטלית והרגשית.

המימד העיסקי של היוגה. בואו ללמוד מבעליהם של 10 מכוני כושר וסטודיו ליוגה המנוסים ביותר בענף. המורים והמנטורים שלנו זכו בלמעלה מ-40 פרסים במהלך 25 שנות פעילות בתחום הספורט בארה״ב, וילמדו אתכם הכל- ממציאת חלל מתאים ליוגה עד לפתיחה והקמה של סטודיו מצליח.

יוגה משקמת. יוגה כאמצעי טיפולי לשיקום ולהחזרת האיזון לגוף. התנסות בהאטה ופתיחת גופכם באמצעות מתיחות פסיביות.

ריפוי באמצעות קול. מסע לגילוי כוחם של תדרים וטונים מוסיקליים לריפוי נפשי ורוחני בעזרת הדרכה קולית. העבודה עם האנרגיה בקול מאפשרת בדרך עדינה ונעימה להשתחרר ממכאובים פיזיים ורגשיים ומחוללת ריפוי של ממש.

צאו למסע על ידי תירגול, למידה, וניהול יומן אישי יומי למודעות עצמית, בכדי לשפר את חייכם ולמצוא סיפוק בכל מה שאתם עושים. מקבלים משוב בכל צעד בדרך כדי לשפר את ההתפתחות העצמית שלכם. בואו ללמוד את אומנות הנתינה, בואו להיות חלק מקהילת  מורי היוגה בעולם.

הפכו את ההוראה שלכם ואת חייכם לאותנטיים. למדו להיות נוכחים בכאן ובעכשיו ומצאו את הקשר הרוחני שלכם עם עצמכם ועם אחרים. בתוך קהילה ולמידה מתמשכת הזמינות לכם דרך הפלטפורמה המקוונת שלנו כדי להישאר מעודכן.

מהי היוגה? הבנת מהותה של היוגה – אותה דיסיפלינה, שמטרתה להביא את המתרגל למצב בו הוא חווה אושר עילאי, אחדות והתעלות של הגוף והנפש. מצב הנוצר תוך שחרור ממגבלות ומכאובים ברמה הפיזית, הרגשית והמנטלית ולכן התרגול מטפל במכלול – גוף נפש. יוגה = איחוד. והיוגה היא תורה חיה ודינאמית, המשתנה ומותאמת לא רק למתרגלים שונים אלא גם לתקופות שונות, ובמיוחד בעידן הקאלי- עידננו הנוכחי.

כיצד ללמד שיעורי ויניאסה. מהן הפעולות החיוניות להובלת שיעור יוגה זורם שיביא את התלמידים שלנו לעבודה נכונה ואינטליגנטית עם הגוף. בהתאם לצרכים, איזה תנוחות לבחור, על איזה תנוחות לוותר, כיצד להקפיד על איזון נכון בטווח הזמן המוקצב לתרגילים, לנשימות ולמדיטציה.

מהי אסאנה? מה הופך תנוחה פיזית כלשהי לתנוחה יוגית? רבות מן התנוחות שאנו מבצעים ביוגה מבוצעות גם בתחומי תנועה שאין להם שום נגיעה לרוחני כגון ריקוד או אקרובטיקה ולוליינות. כדי שתנוחה תחשב לאסנה עליה להיות מבוצעת באופן שונה מכל סוג של פעילות פיזית אחרת. עליה להיות מאוזנת, נינוחה ולא כוחנית, מבוצעת מתוך תודעה שקטה ולא הישגית, עם חיבור לנשימה ומודעות עמוקה. (סוטרא 2.46).

פראניאמה- המדע היוגי לשליטה והכוונה של דפוסי הנשימה. נלמד על מקור הנשימה ועל צורות נשימה שונות בהן אנו משתמשים ביוגה. פראניאמה נכונה מייצרת שקט נפשי ומאפשרת ריכוז ובהירות. לתרגול זה השפעות מיטיבות רבות, ביניהן, שמירה על בריאות תקינה, הפגת מתחים והגברת תחושת רגיעה ושקט נפשי.

מדיטציה. למדו טכניקות מדיטציה שונות, והפכו את התירגול להרגל יומיומי.

הפילוסופיה וההיסטוריה של היוגה. התפתחות היוגה מתחילתה ועד היוגה הוטרות של פטנג‘לי.

מהותן של האסנות בטקסטים היוגים האותנטים שלעתים כתובות בתמצות רב או במה שהמסורת קוראת סנדהייה בהשה — שפת בין הערביים — שפה של דימויים המתפענחת בפני המתרגל ככל שהוא מתקדם בדרכו היוגית.

אנטומיה ופיזיולוגיה. אנו רואים חשיבות רבה בלימוד האנטומיה והפיזיולוגיה של היוגה. במהלך השנים יצרנו דרכים ייחודיות כדי להעביר את הידע ולעזור לתלמידינו להעמיק את העניין שלהם בחלק הלימודי החשוב והמרתק, שמרכיב את קורס מורי היוגה. לא תשמעו אותנו משתמשים בהסברים מסובכים או במונחים רפואיים מרתיעים שיגרמו למצח להתכווץ. במקום אלה, בעזרת CGI יצרנו חווית למידה מעמיקה בנושא האנטומיה של הגוף והקשר שלו לתנוחות יוגה הכוללת הסברים ברורים, על דרך התפקוד של הגוף, מבפנים ומבחוץ. הבנה טובה יותר של האנטומיה תשפר את יכולת התירגול וההוראה שלכם.

נלמד איך להתיחס לפציעות ולהתאים את השיעור לכל אדם באשר הוא ולאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

The art of Assist רכישת הידע הפרקטי של תיקון תנוחות מעשי של התלמיד, כדי להשיג את הצורה הנכונה שלהן. כיצד נלמדו “לראות” את התלמידים שלנו.

Gather round.

בין אם יש לכם שאלה ספציפית, או יש לכם צורך לפגוש תלמידים אחרים כמוכם, שיחות הווידיאו השבועיות שלנו יעניקו לכם את כל התמיכה וההדרכה הדרושים לכם כשאתם מתחיל למצוא את הקול האותנטי שלכם כמורים. אנו נעשה הכל כדי לוודא שאתם בדרך הנכונה להשלים את שעות הלימוד הנדרשות לקראת ההסמכה שלך ב- Yoga Alliance. אנו מציעים ארבע אפשרויות לשיחות הוידאו:

Group no. 2

Tuesdays and Thursdays
 • 4:00pm Denver
 • 7:00am Tokyo (+1 day)
 • 8:00am Sydney (+1 day)
 • 3:00pm Los Angeles

Group no. 3

Mondays and Thursdays
 • 10:30am Vancouver
 • 19:30 Tel Aviv
 • 1:30pm New York
 • 2:30pm Buenos Aires

Group no. 4

Mondays and Thursdays
 • 17:00 Tel Aviv
 • 16:00 Rome
 • 15:00 London
 • 10:00am New York

Group no. 5

Mondays and Thursdays
 • 9:00am Los Angeles
 • 17:00 London
 • 18:00 Amsterdam
 • 19:00 Tel Aviv

שימו לב, שיחות הווידאו אמנם מאד מומלצות איך אינן חובה. השיחות נערכות בשפה האנגלית ועם תלמידים דוברי שפות מכל העולם. אורך כל שיחה הוא כשעה.

Please note, our live video calls are held in small groups, so space is limited.  No matter where in the world you are calling from, you can pick the group with the time zone that best works for you. Each video call is approximately one hour.

Join the Drishti Tribe and get exclusive access to a full on demand masterclass from our 200-Hour training.

Meet the mentors.

The trio behind Drishti Beats are industry leaders: Lori Lowell (2015 recipient of IHRSA’s Julie Main Woman Leadership Award), her husband Jeremy Lowell, an award-winning industry lecturer, and Asaf B. Goldfrid, a multi-talented stage and screen actor, producer, and fitness entrepreneur. The three have earned the reputation as the go-to professionals for the fitness industry for over two decades.

Lori Lowell

Lori Lowell has been a visionary leader serving the fitness education community for over three decades. She has transformed her life’s work and experience in the Fitness and Wellness industry into a yoga teacher training platform unlike any other. In 2013, she began to focus on yoga as her preferred path to elevating her physical and spiritual health. Lori is the recipient of the of the 2015 Julie Main Woman Leader Scholarship award:

“Let’s be brave, forthcoming and continue to acknowledge and honour everything that Julie stood for: courage, perseverance, excellence and professionalism. Let’s open our eyes to all of the amazing possibilities that stand in front of us.”

As an E-RYT© 500, YACEP©, she immersed herself into the development of a unique yoga teacher training model for other like-minded exercise enthusiasts who seek to become strong, competent and knowledgeable yoga teachers.

Lori Lowell

Asaf B. Goldfrid

Asaf B. Goldfrid is a British/Israeli stage and screen actor, Rescue Diver & Emergency First Responder Instructor, and a widely acclaimed fitness entrepreneur.

“When people ask, I usually say I’ve been practicing yoga in the bigger portion of my life. It’s true, I took my first yoga class when I was 15, and while yoga and I have seen our ups and downs, it’s been the backbone to my physical and mental health since I was a teenager.״

An avid vegan, environmentalist and a RYT© 500, Asaf’s track record for presenting at over 50 fitness-professional conventions is world class. He teaches successful strategies for fitness marketing and creating outstanding member experiences. His breadth of knowledge in branding and PR gives his audience practical tools to generate fitness buzz and build strong following.

Fun fact: The History Channel offered him the starring role of Jesus in Mankind: The Story of All of Us. Filmed in Morocco and over two years in the making, this global series was broadcast simultaneously in over 150 countries, and in more than 30 languages.
Asaf B Goldfrid - Drishti Beats

Jeremy Lowell

Having 30 years in the fitness/wellness and yoga industry Jeremy has taken the journey into Yoga and has committed to a strong yoga practice and teaching practice.  A dentist by trade, Jeremy has been able to take his masterful care-taking and bedside manner and transform it into a mindful and caring yoga teaching practice. An E-RYT© 500 and co-founder of Drishti Beats, Jeremy teaches his classes with a special delivery that gives students a clear understanding of position and breath while creating a comfortable space for which to practice.

Jeremy Lowell

Alysia Lowell

Alysia is a determined E-RYT 200 Drishti mentor with a strong focus on Power Vinyasa Yoga. Some of her other trainings and passions are in Yin, Restorative, and Rocket Yoga. Alysia’s Vinyasa classes are fun, creative, and challenging. She playfully invites her students to try new things and to flow outside of their comfort zone with safe alignment. Follow her journey and practice on Instagram.

Alysia Lowell

Marianna Azzurro

Born in southern Italy by the sea, Marianna Azzurro is an E-RYT® 200 who specialises in Power Yoga (Baron Baptiste), and is a certified reiki practitioner, Ayurvedic massage therapist, and hypnotherapist.

I was a real water baby, never out of the sea and spent many years scuba diving, exploring and teaching in the Mediterranean and Red Sea.

Co-Founder of Kind Living Yoga, Marianna created a safe space for people to find a lost connection within themselves and the natural world around us. An avid vegan, animal lover and environmentalist, her warmth and passion shines through in her teachings. Her extensive training and curated experience matured her healing practices through movement, meditation, and breath.

Marianna Azzurro

Ariel Lowell

Ariel, our  musical yoga goddess is also a successful business woman with her own spa who finds bliss living and painting by the beach in San Diego. With a degree in musical performing arts, Ariel composes and performs for the world using a sexy, laid back, yet raspy spice-infused voice. She writes and sings all vocals on the Drishti Beats tracks. Ariel is an accomplished Yoga instructor, having completed 200 hours of Raja Yoga Training in Costa Rica. She tours internationally with Drishti Beats and teaches Yoga in San Diego. She is here to guide you through beautiful flows.

Ariel-Lowell

Jeanne Custard

Irish born Jeanne Custard has a zest for fitness, yoga and mindfulness, shining brightly wherever you may find her teaching.   Teaching ‘standing room only’ fitness classes and Drishti Beats Yoga classes she never fails to deliver outstanding member experiences.    Students flock to wherever she may be teaching that day and she presents herself with grace and passion.  Jeanne is a vital partner and integral part of the Drishti Beats Yoga Teacher Training Certification Program.  She is an E-RYT 200 yoga teacher and holds many fitness certifications.

Jeanne Custard
200 Hour Yoga Teacher Training

אנו מציעים שלוש אפשרויות תשלום ללא ריבית, ללא דמי הרשמה וללא חיוביים נוספים

התחרטתם? יש לכם 14 יום לקבל החזר כספי מלא.

שלם ולמד

$99/לפרק

המחיר לכל הקורס $1188

התחל היום

תשלומים

$333/לחודש

המחיר לכל הקורס $999

התחל היום

תשלום אחד

$999

המחיר לכל הקורס $999

התחל היום
שאלה? שלח לנו מייל

*או שלח לנו הודעה פרטית בעיגול הכתום למטה.

מה אומרים עלינו

#realpeople

From the subarbs of Ohio and a small village outside Nairobi, to London's Big Smoke and Seoul's skyscrapers, Drishti trainees from around the world talk about their online yoga teacher training experience.

Amparo | Buenos Aires, Argentina [8min]

Chaz | Florida, USA [9min]

Stefan | London, UK [8min]

Arti | Ohio, USA [12min]

— Luca Callini, Project Manager and Test Director at NASA & National Trainer/Presenter – BODYPUMP™ and BODYFLOW® at Les Mills US

" I have been teaching mind/body classes for over 7 years and I had found that I wanted to deepen my knowledge of yoga to be able to bring more to my participants: more “why” behind the movements, more history behind this ancient practice, and just in general more authenticity.  For quite a while now, I have been looking for a 200 hr yoga teacher training program.  There are seemingly many options out there, but for someone with a full time career and a family, while still teaching classes and training group fitness instructors around the country, many of those options turned out to be unfeasible due to the intense time commitment required for in-person workshops: I simply couldn’t (and didn’t want to) put my life on hold for weeks as it would throw off my life/work balance, which is one of my most important values.  Enter Drishti Beats yoga teacher training: an online program that I can go through at my own pace, which also means I can go back and review the material as many times as I like, especially when work or life force me to take a little longer break in between my practices.  Just like yoga, I am never ahead or behind: I am exactly where I need to be in the moment.  Even in just a few weeks, I feel like I have gained so much knowledge on the “why” of poses and sequences – and I have been able to immediately apply that in my classes.  Also, it’s a deeply music-based program and as a former choir singer I am extremely musical and this aspect appealed to me, as the classes I teach make prominent use of music. "

"I feel so grateful to have had Drishti Beats recommended to me at the time it was, and it has been one of the times in my life where I have been blessed to feel like I am truly in the right place and doing the right thing… I could say I feel as though I am following my true north, my Svadharma..."  ~ Read More

— Elizabeth J.
Drishti Beats Student, 2020


Why us?

Our self-paced virtual learning platform comes with several advantages that will enhance your yoga teacher training performance, and will ensure that you are on the right path to unlocking your true teaching potential.

Power to the student (you)

Some students might have a photographic memory and only need to skim through the material once, whereas others might need to review it a few times to truly understand the content. With our self-paced learning platform the time pressure that exists during live classrooms is lifted. Students that require more time no longer need to scramble through content and frantically scribble notes.

We respect your learning style

Students have different learning styles. While one student is just understanding the first sentence, another student could be almost finished with the task. Students who prefer to complete the material quickly will not have to wait for others. Conversely, there are some people who might prefer to review the material multiple times to improve their performance. With self-paced learning we make it possible for you to adapt your optimal pace is learning style throughout this journey.

Improves memory

Human memory is the process by which information and material is encoded, stored, and retrieved in the brain. Since students have no time pressure, their long-term memory of genuine understanding of ideas and concepts has been demonstrated to improve performance. The reason one decides to embark on a yoga teacher training journey, is not only to complete it as accurately as possible, but to also absorb the information that is given. We even argue that the latter is most important.

You make the schedule

‘When do I have time for this?’ Self-paced learning makes it possible for students to structure their learning in their own time. There are no set deadlines is in our virtual yoga teacher training. Students decide for themselves when to continue. At the same time, staying engaged on a regular basis has been shown in all learning environments to be most optimal.

Drishti Beats Yoga Teacher Training

200-Hour Student eBook

An all-new chapter

Our Student eBook* makes it easy to get to the right page in an instant. Whether you’re immersed in a single session or bouncing between a few. Some of the other advantages are taking notes, highlighting paragraphs, and bookmark important parts.

And yes, you can print it if you’d like.

(* you can download the Student eBook on any modern smartphone, tablet or e-reader)

For night owls.

Night mode has been expanded to every section of our Student eBook. Switch to white-on-black text for easier reading in the dark — so you can get lost in the Gita and the adventures of Prince Arjuna without keeping anyone awake.

Drishti-Beats-Student-eBook